poniedziałek, 18 maja 2015

Zbyt wiele planów

Ubiegły weekend upłynął mi w dużej mierze na planowaniu wizyty w Ontario. Prowadziłam korespondencję e-mailową, wyznaczałam trasy, które później drukowałam, czytałam rady innych blogerów, którzy mają podobną podróż już za sobą, robiłam notatki i podejmowałam trudne decyzje co do harmonogramu wizyty. Okazuje się, że Ontario będziemy zwiedzać w tempie ekspresowym, przebywając po 12 godzin poza hotelem. Jestem przyzwyczajona do takiego tempa, jedynie martwią mnie trochę wzmianki na temat robót drogowych w Toronto, na które co jakiś czas napotykam. Jak będzie naprawdę, okaże się już za kilka dni. Postaramy się dotrzeć do jak największej ilości miejsc związanych z Anią i Maud, a ja dodatkowo cieszę się na kilka spotkań z ludźmi, których bardzo cenię. Już teraz wiem, że będę musiała za jakiś czas powrócić do Ontario...

Jak więc wyglądają nasze plany? Co do piątku i poniedziałku harmonogram nie jest jeszcze na sztywno ustalony – z całą pewnością spędzimy w ciągu tych dwóch dni długie godziny w samochodzie. Mam wiele pomysłów (nawet powiedziałabym, że zbyt wiele) co do tego, jak rozsądnie wykorzystać piątkowe popołudnie i poniedziałkowy ranek, jednak zbyt wcześnie, aby o tym pisać. Sobota jest w miarę ustalona – z hotelu udamy się do Uxbridge, gdzie znajduje się stacja kolejowa, z której wielokrotnie korzystała Lucy Maud Montgomery. Na tę stację przybyła jako żona pastora, pani Ewanowa Macdonald, w 1911r. Z ciekawostek warto wspomnieć, że w Uxbridge filmowano też serial „Droga do Avonlea”. Z Uxbridge pojedziemy do Leaskdale, gdzie umówiłam się z Wolontariuszką z Towarzystwa Lucy Maud Montgomery w Ontario. Najpierw zwiedzimy Kościół, a następnie plebanię, w której mieszkała pisarka w latach 1911–1926. To jedyny dom L.M. Montgomery w Ontario, który można zwiedzać. Zarówno plebania w Norval, jak i ”Journey’s End” są prywatnymi rezydencjami, które można zobaczyć tylko z zewnątrz. Około południa opuścimy Leaskdale i udamy się do miejscowości Bala nad jeziorem Muskoka. Wspominałam w jednym z poprzednich wpisów, że znajduje się tam Muzeum Lucy Maud Montgomery, które należy do wielbicieli pisarki – Lindy i Jacka Huttonów. Popołudnie spędzimy w malowniczej okolicy Bala – być może uda nam się wypatrzyć wyspę, która sprawiła, że Valancy Sterling z „Błękitnego Zamku” mogła przestać marzyć o zamkach w Hiszpanii. 

W niedzielę mamy w planach 2 wioski dziedzictwa, w których fimowano wiele scen serialu. Będę skrupulatnie dokumentować każdy napotkany budynek, który pojawił się w filmach, więc możecie się spodziewać wielu zdjęć. Kierownik stacji kolejowej w Westfield Heritage Village został poinformowany o naszym przyjeździe i otworzy dla nas stację, na którą przybyła Ania. 

Niedzielny wieczór spędzimy w centrum Toronto – przyda się Wasza modlitwa, aby udało się zobaczyć Queens College, dom ciotki Józefiny i Maplehurst z filmów. 

Oglądając filmy naprawdę trudno wyobrazić sobie skalę przedsięwzięcia. Dopiero kiedy zaczyna się planować wizytę, okazuje się, że na przykład Jezioro Lśniących Wód leży o ponad godzinę jazdy samochodem od szkoły w Avonlea, a Kościół, w którym Ania i Gilbert zostają złączeni sakramentalnym węzłem małżeństwa znajduje się zarówno w Ontario, jak i na Wyspie Księcia Edwarda.

Czas zacząć się pakować! :) 
5 komentarzy:

 1. WARIATKA! <3
  Czekam z utęsknieniem. No bo w końcu musisz przyjechać z Ameryki, zeby mi pokazać coś w Toronto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już mam wypieki na takie plany wielkoformatowe :-) Zapowiada się nie lada gratka dla wielbicieli tak Maud i jej twórczości, jak i Twojego bloga! Czekam niecierpliwie na relacje i zdjęcia !!!!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Plany planami, ale zapał który Tobą kieruje musi się udzielić wszystkim wielbicielom Ani i Maud. Życzę powodzenia
  !!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Powodzenia w realizacji całej listy planów ,a może uda się Pani jeszcze zobaczyć coś nadprogramowo, będę trzymać kciuki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Absolutely love it my beautiful kindred spirit! Im so jealous ( in a good way ) (very happy for you) the pictures are breath taking. I am probably going to print some out for my display. Love you & glad you are enjoying your time!

  OdpowiedzUsuń