środa, 11 września 2013

Czytamy Anię!

W moim amoku po wizycie na Wyspie docieram do wielu interesujących artykułów, książek, inicjatyw, a przede wszystkim LUDZI, z których większość podziela moją fascynację Anią, a część osiągnęła poziom, do którego ja nawet nie aspiruję :) Czytam właśnie 5 książek równocześnie i korzystam z rad oraz wiedzy osób, które wyprzedziły mnie o lata świetlne w zgłębianiu życia i twórczości Maud (pozdrowienia dla pokrewnych dusz, które się właśnie zmaterializowały w bardzo intrygujących „opakowaniach” :)). Przy okazji dowiaduję się, kto jest kim, kto kogo lubi, a komu z kim nie po drodze w kręgach osób studiujących LM Montgomery. 
 
Kilka osób napisało do mnie, że mój blog (!!!) zachęcił je do przeczytania „Ani”! Fakt, że starałam się przemycić trochę ciekawych zdjęć licząc, że niektórych zainspiruję do ponownego zaznajomienia się z uroczą bohaterką z Zielonego Wzgórza, ale zupełnie nie liczyłam, iż znajdzie się grono osób, które lat naście mają już ciut za sobą, a które teraz sięgną po moją ukochaną „Anię z Zielonego Wzgórza” po raz pierwszy w życiu. Myślę, że nawet może z tego powstać nowy trend narodowy. A może i ogólnoświatowy! Jest jeszcze trochę języków, na które nie przetłumaczono Ani (przetłumaczono ją dotychczas na 34 języki – informacja, którą otrzymałam w Cavendish, choć w filmie na Zielonym Wzgórzu wspomina się o 17 językach) – tyle narodów nie wie, co traci! Trzeba to jak najszybciej zmienić. :) Czyż nie byłoby pięknie, gdyby „Cały świat czytał Anię”?
 
Od jakiegoś kraju należy jednak zacząć i Polska wydaje mi się być bardzo dobrym kandydatem (obok Kanady i Japonii). Po pierwsze „Ania z Zielonego Wzgórza” doczekała się pierwszego polskiego wydania zaledwie 4 lata po jej publikacji w USA, więc towarzyszy nam Polakom już od 101 lat. Kilka pokoleń Polek i Polaków zaczytywało się w Ani, a teraz nawet nowe pokolenia zaczytują się z obowiązku :). To daje nam znaczną przewagę nad innymi krajami. Polska być może jest też  numerem 1 w rankingu ilości osób marzących o wizycie na Wyspie Księcia Ewarda na 100 tys. obywateli :) A jak wszystkim wiadomo, jest to niezwykle ważny ranking :)
 

Bardzo ucieszyłam się, kiedy znalazłam kilka dni temu inicjatywę „Czytamy Anię” :) Jest to inicjatywa dwóch blogów książkowych, kierowana do wszystkich, którzy bez względu na to, ile mają lat, chcieliby ponownie (bądź po raz pierwszy) poczuć klimat Avonlea. Oto zasady (głównie dotyczące osób prowadzących blogi), a przyłączyć się można w każdej chwili (ja już dołączyłam! Kto jeszcze chce się spotkać na Zielonym Wzgórzu?).

Regulamin akcji:


1. Przystępując do wyzwania należy pobrać jeden z poniższych banerków i umieścić go na swoim blogu.
 


 
2. Książki czytamy chronologicznie według wieku Ani Shirley, tj:

- Ania z Zielonego Wzgórza (listopad-grudzień 2012)
- Ania z Avonlea (styczeń-luty 2013)
- Ania na Uniwersytecie (marzec-kwiecień 2013)
- Ania z Szumiących Topoli (maj-czerwiec 2013)
- Wymarzony dom Ani (lipiec-sierpień 2013)
- Ania ze Złotego Brzegu (wrzesień-październik 2013)
- Dolina Tęczy (listopad-grudzień 2013)
- Rilla ze Złotego Brzegu (styczeń-luty 2014)
- Ania z Wyspy Księcia Edwarda lub Spełnione marzenia (marzec-kwiecień 2014)
- Opowieści z Avonlea (maj-czerwiec 2014)
- Pożegnanie z Avonlea (lipiec-sierpień 2014)

3. Na przełomie poszczególnych miesięcy podanych w nawisach obok tytułów książek, umieszczamy na swoich blogach recenzje dotyczące danej części serii, zaznaczając jednocześnie, że wpis bierze udział w niniejszym wyzwaniu czytelniczym.

4. Linki do wpisów z recenzjami wysyłamy na adresy mailowe autorek blogów: Co warto czytać? i Kraina Czytania (felicja79@wp.pl lub aga510@op.pl) bądź zamieszczamy na stronie FB.

5. Podsumowanie wyników wyzwania będzie ukazywać się na blogach: Co warto czytać? i Kraina Czytania tuż po zakończeniu terminu przeznaczonego na przeczytanie każdej z książek serii.

6. W miarę możliwości popularyzujemy niniejsze wyzwanie czytelnicze również na swoich blogach poprzez zamieszczenie na nich odpowiedniej notatki.

7. Do wyzwania można przyłączyć się w każdej chwili, jednak recenzje podane po terminie przeznaczonym na przeczytanie danej części serii nie będą brane pod uwagę w podsumowaniu dwumiesięcznym, lecz dopiero w podsumowaniu końcowym.

8. Końcowe podsumowanie wyzwania ukaże się we wrześniu 2014 roku.Oto link do akcji na FB:  https://www.facebook.com/CzytamyAnie
 
Mam nadzieję, że dołączy wielu lojalnych Wielbicieli Ani i nowych entuzjastów.

4 komentarze:

 1. Dziękuję ślicznie za rozpowszechnienie naszego wyzwania. Mam nadzieję, że dzięki temu ktoś jeszcze do nas dołączy. :-) Pozdrawiam serdecznie! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cala przyjemnosc po mojej stronie :) To ja dziekuje za swietna inicjatywe. Z cala pewnoscia kilka osob juz dolaczylo i bedziemy pracowac nad reszta narodu :) Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Serdecznie zapraszamy wszystkich do czytania Ani! I z całego serca dziękujemy autorce bloga za propagowanie naszej akcji!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja rowniez bardzo goraco zachecam wszystkich, w kazdym wieku, kazdej plci do siegniecia do serii o Ani.

   Usuń