niedziela, 30 listopada 2014

Urodziny Maud140 lat temu, 30 listopada 1874 r., przyszła na świat Lucy Maud Montgomery – pisarka, którą pokochali czytelnicy na całym świecie za wydaną w 1908r. „Anię z Zielonego Wzgórza”. Dzięki niej Wyspa Księcia Edwarda znajdzie honorowe miejsce na mapie literatury światowej i stanie się celem podróży rzeszy miłośników talentu pisarskiego Maud oraz wielbicieli rudowłosej Ani Shirley.


Dom, w którym urodziłsię pisarka

Ojcem słynnej pisarki był urodzony 28 sierpnia 1841r. Hugh John Montgomery, zaś matką –urodzona 5 marca 1853r. – Clara Woolner Macneill.  4 marca 1874r. Clara wyszła za mąż za starszego o ponad 12 lat Hugh i młode małżeństwo zamieszkało w niewielkim domu przy skrzyżowaniu 2 głównych dróg w ówczesnym Clifton nad Zatoką New London. 

Clara Woolner Macneill
Hugh John Montgomery
Dom w Clifton (obecnie New London)
Młodziutka Clara zajmowała się domem, zaś Hugh prowadził znajdujący się w sąsiedztwie domu sklep wielobranżowy Clifton House. 30 listopada 1874r. w sypialni na piętrze urodziło im się pierwsze i jedyne dziecko – córka, którą młodzi nazwali Lucy Maud. 


Niestety chorowita Clara niedługo po porodzie zapadła na gruźlicę, w rezultacie której zmarła 14 września 1876r. Osierocona w 21-szym miesiącu życia L.M Montgomery zostaje oddana przez ojca na wychowanie do mieszkających w Cavendish rodziców matki - Alexandra Marquis Macneill i Lucy Woolner Macneill

Lucy Woolner Macneill

Alexander Marquis Macneill i Lucy Woolner Macneill
Pozbawiona matczynego ciepła i miłości Maud spędza dzieciństwo w domu rygorystycznych dziadków, w którym nie ma miejsca na okazywanie uczuć. Maud ucieka więc w krainę marzeń, w której kreowana przez nią samą rzeczywistość bardziej zaspokaja potrzeby jej wrażliwej duszy. W świecie fantazji odnajduje przyjaciół – odbicia w szklanych drzwiach biblioteczki staną się jej pierwszymi wyimaginowanymi przyjaciółkami, które nazwie Katie Maurice i Lucy Gray. Zaprzyjaźni się również z drzewami, strumykami i kwiatami, które będą jej lojalnymi towarzyszami we wczesnym dzieciństwie. Każde z nich otrzyma swoje imię i ważne miejsce w sercu wrażliwego dziecka... 

L.M. Montgomery w wieku 6 lat
L.M. Montgomery w wieku 8 lat
Biblioteczka z domu dziadków

Przed niewielkim domkiem w New London zatrzymują się wszyscy wielbiciele pisarki. Tutaj na moment można przenieść się w czasy, kiedy Maud była szczęśliwa. Tutaj można poczuć się jak Ania odwiedzająca dom, w którym przyszła na świat... 3 komentarze:

 1. Dopiero Twój artykuł, Bernadko, uświadomił mi, że Clara miała zaledwie 19 lat, jak wyszła za mąż i 23, jak zmarła!! Może fakt, że i ja mam niemal tyle, bo prawie 22, sprawia, że inaczej to postrzegam, niż gdy byłam 11-letnim dzieckiem... Czy coś więcej wiadomo o niej, Bernadko?

  140 lat temu urodziła się Maud. Pomyśleć, jak wiele jej zawdzięczam... Jak wiele zawdzięcza jej tyle pokoleń dziewczyn..! Ach!

  Pozdrawiam,
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezbadane są wyroki boskie.... Czasem trudne przeżycia w dzieciństwie są zaczynem czegoś wielkiego a czasem burzą całe dalsze życie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję Bernadko za ten bardzo ciekawy wpis , do którego często wracam . Chociaż nigdy nie komentowałem , a dziś się zdecydowałem . Bernadko , naszkicował w kilku słowach ,początki trudnego życia Maud . Cóż, wszyscy teraz wiemy że wiele cech które posiadała Maud , a zwłaszcza bogatą wyobrażenie , przekazała swojej literackiej córce ,rudowłosej marzycielce Ani . Ania urodziła się w Jej wrażliwej duszy ,a stała się tak realna ,jakby jej życie było prawdą . Ja sądzę ,że stało się tak dlatego ,że Maud okazała Ani dużo miłości , której nikt jej nie okazał w dzieciństwie . Chłodne rygorystyczne traktowanie przez dziadków ,zawsze musiała liczyć na siebie,i ,walczyć o siebie ,tak jak Ania. Trochę się rozpisałem ,ale to taka moja refleksja :) Ze zdjęć emanuje ciepło dziecięcych marzeń i Aniowa atmosfera . Dziękuję Bernadko , za zdjęcia i ten wspaniały wpis , zawsze aktualny .Serdecznie Cię pozdrawiam , jestem i zawsze będę Twoim wiernym czytelnikiem <3 Twoje wpisy ubogacają moje życie , i uświadamiają jak wielką Pisarką była Maud .

  OdpowiedzUsuń