wtorek, 2 czerwca 2015

Bala

Z Zephyr udaliśmy się w dwugodzinną podróż do położonej nad Jeziorem Muskoka miejscowości Bala. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku rejon ten cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców Toronto i okolic – przed wprowadzeniem do powszechnego użytku klimatyzacji to właśnie tutaj większość z nich „uciekała” z miejskiego upału. Maud zazwyczaj spędzała wakacje na swojej ukochanej Wyspie Księcia Edwarda, jednak w lipcu 1922r. ze względu na trwający proces sądowy Ewana postanowiono spędzić wakacje bliżej domu (rok wcześniej, w czerwcu 1921r.,  Ewan spowodował wypadek samochodowy, w którym poszkodowany został Marshall Pickering). 

W poniedziałek, 24 lipca 1922r., rodzina Macdonaldów wybrała się swoim samochodem marki Grey-Dort (zwanym Lady Jane Grey) na wakacje do Bala. Macdonaldowie spędzili je w hotelu Roselawn Lodge, w którym jednak nie serwowano w 1922r. posiłków. Żona właściciela hotelu zmarła kilka miesięcy wcześniej, stąd też hotelowi goście zmuszeni byli stołować się u świetnie gotującej Fanny Pike, właścicielki znajdującego się nieopodal hotelu domu zwanego Treelawn. Po hotelu nie został ani ślad, jednak do dziś można odwiedzać dom Fanny Pike, który w czerwcu 1991r. dostał się w posiadanie Lindy i Jacka Huttonów.

Lindę i Jacka Huttonów trzeba po prostu poznać... Są to niesamowici pasjonaci, którzy stworzyli w Bala naprawdę wyjątkowe Muzeum. Historia ich związku, zakupu Treelawn i pracy nad Muzeum to niesamowity zbieg okoliczności, który mógł dojść do skutku tylko dzięki przychylności Opatrzności. Wszystko to zostało interesująco opisane w książce ich autorstwa pt. „Lucy Maud Montgomery i Bala. Historia miłosna Północnych Lasów” (”Lucy Maud Montgomery and Bala. A Love Story of the North Woods”). Oczywiście książkę zakupiłam i otrzymałam autografy z dedykacją :). Opowiem pokrótce, jak to się stało, że Państwo Hutton założyli w Bala Muzeum poświęcone pamięci Lucy Maud Montgomery. 30 czerwca 1990r. Linda i Jack pobrali się w Muskoka, po czym udali się w podróż poślubną na Wyspę Księcia Edwarda. Było to marzenie Lindy, więc Jack przystał na tę propozycję, choć sam oczyma wyobraźni widział się raczej w czasie miodowego miesiąca w Paryżu niż na wschodzie Kanady. Jack nie czytał wcześniej „Ani z Zielonego Wzgórza”, co zostało szybko skorygowane po przybyciu na Wyspę. Linda znalazła w hotelu egzemplarz książki, który pożyczyła, aby móc wprowadzić Jacka w świat książkowego Avonlea. Czar książki i urok Wyspy Księcia Edwarda podziałały bez pudła – kiedy Linda czytała Jackowi o zdziwieniu pani Małgorzaty Linde, Jack połykał bakcyla – bakcyla, który przestawił jego świat do góry nogami. Kilka dni po powrocie do Bala, spacerując po okolicy, małżonkowie zobaczyli dom, który Lindzie skojarzył się z domami na Wyspie Księcia Edwarda. Dom był na sprzedaż i Linda pomyślała, że dom ten nadawałby się wyśmienicie na Muzeum (zarówno Linda, jak i Jack są pasjonatami historii). Po telefonie do agenta nieruchomości udało im się odwiedzić dom i stwierdzić, że dom potrzebuje wielu inwestycji – zbyt wielu, by miało sens urządzenie w nim Muzeum Historycznego Bala. W bibliotece natknęli się na list dr Mary Henley Rubio z Uniwersytetu w Guelph, która skontaktowała się z biblioteką poszukując informacji na temat wakacji Macdonaldów w Bala. Linda i Jack zadzwonili do profesor Rubio, ale ona już odnalazła intersujące ją kwestie w Dziennikach, które wówczas współedytowała z dr Elizabeth Waterson. Rubio powiedziała Jackowi i Lindzie, gdzie rodzina Maud spędziła wakacje oraz wspomniała, że posiłki były serwowane u niejakiej pani Pykes”. Kolejny telefon zmienił losy Lindy i Jacka – dom, który od 6 lat był wystawiony na sprzedaż, a który niedawno odwiedzili, jest domem Fanny Pike, domem, w którym Lucy Maud Montgomery jadła posiłki w 1922r. Linda i Jack zdecydowali się więc kupić ten potrzebujący sporych nakładów pracy i gotówki dom, aby przekształcić go w Muzeum i tak powstało dzieło ich życia – Muzeum w Bala ze wspomnieniami o Lucy Maud Montgomery.


Państwo Hutton wiedzieli, że przyjedziemy w sobotę 23 maja. Czekali już na nas i od razu zaprowadzili nas do pokoju, w którym znajduje się pianino. Jack usiadł przy nim i zaczął grać (a gra przepięknie!) Mazurek Dąbrowskiego”. Takiego powitania zupełnie się nie spodziewałam! Następnie zobaczyliśmy wspaniały dom dla lalek wzorowany na Zielonym Wzgórzu, w którego umeblowaniu bardzo pomogła Carolyn Collins (autorka m.in. Świątecznego skarbczyka Ani z Zielonego Wzgórza”). W pokoju tym znajdują się także różne rekwizyty w filmów, plakaty i lalki. 

Muzeum w Bala jest jednak przede wszystkim znane ze specjalnego programu, dzięki któremu odżywają sceny z książki. Nadia została więc przebrana za Anię i miała okazję doświadczyć kilku jej przygód – znalezienie myszy w sosie, podwieczorek z tragicznym skutkiem, farbowanie włosów itd. Zabawa była naprawdę wyśmienita! 
W Bala znajduje się też łódź z filmu, w której tonęła Megan Follows. To najprawdopodobniej już ostatni rok, kiedy można podziwiać tę łódź.


Poza tym Muzeum w Bala posiada srebrny serwis do herbaty, który LMM otrzymała jako prezent ślubny, sporo rekwizytów z filmów oraz ogromną kolekcję różnych edycji książek Montgomery po angielsku i w wielu innych językach. Linda i Jack nadal szukają ładnego rosyjskiego wydania. Być może ktoś z Was mógłby pomóc?  Serwis, który należał do LMM
Oczywiście mówiąc o Bala nie można zapomnieć o tym, że efektem wakacji z 1922r.  jest powieść „Błękitny zamek” – jedyna powieść Lucy Maud Montgomery, której akcja nie rozgrywa się na Wyspie Księcia Edwarda, a we wzorowanej na Bala miejscowości Deerwood. Linda zaprosiła nas do swojego domu nad Jeziorem Muskoka i z dumą pokazywała stary kominek – Barney (Edward) Snaith miał w swoim domu na wyspie podobny okaz. Na Jeziorze Muskoka widać wiele zalesionych wysepek, wśród nich jest z pewnością i ta, na której Valancy (Joanna) znalazła szczęście i miłość u boku tajemniczego Barney’a, który okazał się wspanialszy od wszystkich wymarzonych adoratorów. 


"Dreaming"

Z całego serca dziękuję Lindzie i Jackowi za wspaniałą wizytę w Bala. Zapraszam gorąco do odwiedzenia ich strony internetowej: www.balasmuseum.com


4 komentarze:

 1. I tak okazuje się kolejny raz, że w życiu nie ma przypadków. LInda Hutton miała pasję, którą "zaraziła" męża Jacka, by wspólnie stworzyć dzieło ich życia: muzeum poświęcone pamięci Lucy Maud Montgomery w Bala. Piękna historia o miłości i literaturze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piekna historia i wspaniali ludzie. To byla jedna z najbardziej interesujacych wizyt, jakie odbylismy sladami Lucy Maud Montgomery.

   Usuń
 2. Przepiękna historia i jeszcze piękniejsze miejsce! Bernadko, dziękuję, dziękuję za tyle cudownych ciekawostek!

  Pozdrawiam,
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cala przyjemnosc po mojej stronie Magdo! W Bala byla naprawde cudownie - mam nadzieje, ze widac to po wpisie :) Mam wyjatkowe szczescie, ze udaje mi sie dotrzec w tak piekne miejsca i poznac wspanialych ludzi. Rowniez pozdrawiam!

   Usuń