poniedziałek, 29 czerwca 2015

Na Wyspie :)


Jesteśmy na Wyspie Księcia Edwarda!! Od sobotniego popołudnia jeździmy do naszych ulubionych zakątków, odwiedzamy znajomych i zachwycamy się widokami z lotu ptaka. Ten dron okazał się naprawdę udaną inwestycją.

W sobotę wyjechaliśmy później niż zakładałam, więc na Wyspę dotarliśmy dopiero o 16:30. Po zjeździe z Mostu Konfederacji okazało się, że Cavendish Figurines, jeden z moich ulubionych sklepów, przeszedł wielką metamorfozę. Od lat wyglądał tak samo, a w tym roku powitał nas na Wyspie nową nazwą (Shop and Play) i nowym wnętrzem. Nadal można się tu jednak zaopatrzyć we wspaniałe pamiątki z WKE i przebrać się w Anię z Zielonego Wzgórza. 









Przy moście zatrzymaliśmy się też na kilka minut w Informacji Turystycznej, w budynku której odnaleźliśmy posąg Lucy Maud Montgomery. 


Skoro byliśmy już na Wyspie i bardzo blisko mostu, postanowiliśmy wypróbować od razu możliwości drona :). Nadmienię przy okazji, że każdy lot niesie ze sobą ryzyko – nigdy nie wiemy, czy dron powróci... Tym razem szczęśliwie powrócił i mogę pokazać Wam kilka ujęć mostu z lotu ptaka.




Po godzinnej przerwie przy moście ruszyliśmy w dalszą podróż. Co kilka kilometrów zatrzymywaliśmy się, aby zrobić zdjęcie czegoś interesującego – a że Wyspa cała jest przepiękna i zupełnie dla nas nowa w tej czerwcowej odsłonie, podróż bardzo sie wydłużyła. 





Do Mojego Wymarzonego Domku dojechaliśmy około 19-tej. :)




Po szybkim przywitaniu się z Andy’m oraz umieszczeniu żywności w lodówce, pojechaliśmy na naszą ulubioną plażę. Znowu udało się chwilkę polatać dronem :). W drodze powrotnej na moment zatrzymaliśmy się przy „mojej” latarni, po czym wróciliśmy do domu. To był bardzo długi dzień... 







piątek, 19 czerwca 2015

Ponownie Ontario


Za 8 dni kolejny wyjazd na Wyspę Księcia Edwarda!! Nie możemy się już doczekać! Dowiedziałam się właśnie, że na Wyspie zaczął pojawiać się łubin, więc jest nadzieja, że i my go zobaczymy.
W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, kto poza Ellą Ballentine zagra w nowej adaptacji „Ani z Zielonego Wzgórza”. W roli Maryli Cuthbert zobaczymy Sarę Botsford, zaś Mateusza zagra sam Martin Sheen. Rola Diany Barry przypadła Julii Lalonde, a Gilberta zagra Drew Haytaoglu. Ci młodzi aktorzy są mi zupełnie nieznani, więc nie wiem, czego można się po nich spodziewać. Trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia i z niecierpliwością czekam na efekt końcowy. Dla zainteresowanych tematem wklejam 3 linki:



Podczas naszej wizyty w Ontario udało nam się dotrzeć do Norval, gdzie Lucy Maud Montgomery mieszkała w latach 1926-1935. Z zewnątrz zobaczyliśmy Kościół Prezbiteriański oraz plebanię, która była przez 9 lat domem państwa Macdonaldów. Obecność kotów w pobliżu plebanii mogła świadczyć tylko o tym, że duch Maud nadal ją nawiedza...

Kościół Prezbiteriański w Norval



Plebania w Norval








Duch Maud? 😉

Jak już wcześniej pisałam, ostatnie lata swojego życia Lucy Maud Montgomery spędziła w Toronto, a dokładnie w dzielnicy Swansea. W dniu, w którym odnaleźliśmy „Journey’s End“ pod numerem 210 na ulicy Riverside Drive, zarówno na zewnątrz, jak i wewnatrz trwały prace. Zrobiliśmy 2 szybkie zdjęcia i pojechaliśmy dalej – czasu było niewiele, a miejsc do odwiedzenia sporo.


Riverside Drive

Journey's End

Na autostradzie dosyć długo podróżowaliśmy w towarzystwie takiego oto autokaru. Château Frontenac w Quebec City, Wodospady Niagara, liść klonowy, latarnie morskie i ... Ania z Zielonego Wzgórza! Zgadzam się w 100%, że właśnie z tego słynie Kanada.




Nasza wizyta w Ontario przeszła już do historii, jednak pozostały jej echa... W dalszym ciągu jestem w kontakcie z osobami, które poznałam w Ontario, czytam ponownie fragmenty Dzienników, a przed snem zawsze znajduję kilka minut na lekturę biografii ”The Gift of Wings autorstwa dr Mary Rubio. Ten konkretny egzemplarz jest wyjątkowy — zabrałam go ze sobą na spotkanie z Mary Rubio, do którego doszło w drodze powrotnej z Ontario. Spotkanie z doktor Rubio, podczas którego przy herbacie i ciastkach rozmawiałyśmy o Maud, edytowaniu Dzienników i Stuarcie pozostanie na zawsze w mojej pamięci. Myślę, że na blogu pojawią się niektóre wątki poruszane w trakcie naszej rozmowy, a dziś wspomnę tylko, że również moja rezolutna 7–latka miała pytanie do słynnej badaczki życia L.M. Montgomery. Nadia zapytała mianowicie doktor Rubio, dlaczego Ania nie obchodziła swoich urodzin, na co dr Rubio odpowiedziała, że wiązało się to z surowych wychowaniem w szkockiej tradycji, w której urodziny dzieci nie były ważnym wydarzeniem.


Dr Rubio, Stuart Macdonald i Kate Butler Macdonald
podczas przekazania Dziennikow 

Za 200 godzin będziemy znów na Wyspie!!

środa, 3 czerwca 2015

Nowa adaptacja filmowa w 2016r.


W kręgach wielbicieli „Ani z Zielonego Wzgórza” dzisiejszy dzień był bardzo burzliwy. Ogłoszono mianowicie, że na początku 2016 roku na ekrany telewizyjne w Kanadzie wejdzie nowa adaptacja filmowa najpopularniejszej powieści Lucy Maud Montgomery. Breakthough Entertainment od 2012r. pracował nad tą produkcją – kojarzę informacje na temat 13–częściowego serialu, który co pewien czas sukcesywnie był skracany. Dziś poinformowano, że będzie to jednak 2–godzinny film telewizyjny i że jest on już nagrywany zarówno w Ontario, jak i na Wyspie Księcia Edwarda. W rolę rudowłosej Ani Shirley wcieli się 13–letnia kanadyjska aktorka Ella Ballentine, która występowała wcześniej u boku Susan Sarandon. Film reżyseruje John Kent Harrison, zaś autorką scenariusza jest Susan Coyne. Film powstaje przy udziale Spadkobierców Lucy Maud Montgomery, których reprezentuje w roli producenta wykonawczego wnuczka pisarki Kate Macdonald Butler (adoptowana córka Stuarta Macdonalda, młodszego syna Maud). Jest to pierwsza filmowa adaptacja autoryzowana przez Spadkobierców LM Montgomery. W filmie najprawdopodobniej pojawią się również wątki występujące w autoryzowanym przez Spadkobierców Lucy Maud Montgomery prequelu „Droga do Zielonego Wzgórza” autorstwa Budge Wilson.

Ella Ballentine i Kate Butler Macdonald. Zdj. Steve Wilkie

Przyznam, że próbuje nie uprzedzić się do filmu już na starcie, jednak dla mnie na zawsze Anią pozostanie Megan Follows, Dianą Schuyler Grant, a Gilbertem Jonathan Crombie.

Czekamy więc na rok 2016, który poza nową adaptacją filmową ma przynieść również książkę dla młodzieży opartą na nastoletnich latach pisarki autorstwa Melanie Fishbane. Książka ta miała co prawda wyjść w tym roku, jednak jej premierę przesunięto na rok przyszły. 

wtorek, 2 czerwca 2015

Bala

Z Zephyr udaliśmy się w dwugodzinną podróż do położonej nad Jeziorem Muskoka miejscowości Bala. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku rejon ten cieszył się ogromną popularnością wśród mieszkańców Toronto i okolic – przed wprowadzeniem do powszechnego użytku klimatyzacji to właśnie tutaj większość z nich „uciekała” z miejskiego upału. Maud zazwyczaj spędzała wakacje na swojej ukochanej Wyspie Księcia Edwarda, jednak w lipcu 1922r. ze względu na trwający proces sądowy Ewana postanowiono spędzić wakacje bliżej domu (rok wcześniej, w czerwcu 1921r.,  Ewan spowodował wypadek samochodowy, w którym poszkodowany został Marshall Pickering). 

W poniedziałek, 24 lipca 1922r., rodzina Macdonaldów wybrała się swoim samochodem marki Grey-Dort (zwanym Lady Jane Grey) na wakacje do Bala. Macdonaldowie spędzili je w hotelu Roselawn Lodge, w którym jednak nie serwowano w 1922r. posiłków. Żona właściciela hotelu zmarła kilka miesięcy wcześniej, stąd też hotelowi goście zmuszeni byli stołować się u świetnie gotującej Fanny Pike, właścicielki znajdującego się nieopodal hotelu domu zwanego Treelawn. Po hotelu nie został ani ślad, jednak do dziś można odwiedzać dom Fanny Pike, który w czerwcu 1991r. dostał się w posiadanie Lindy i Jacka Huttonów.





Lindę i Jacka Huttonów trzeba po prostu poznać... Są to niesamowici pasjonaci, którzy stworzyli w Bala naprawdę wyjątkowe Muzeum. Historia ich związku, zakupu Treelawn i pracy nad Muzeum to niesamowity zbieg okoliczności, który mógł dojść do skutku tylko dzięki przychylności Opatrzności. Wszystko to zostało interesująco opisane w książce ich autorstwa pt. „Lucy Maud Montgomery i Bala. Historia miłosna Północnych Lasów” (”Lucy Maud Montgomery and Bala. A Love Story of the North Woods”). Oczywiście książkę zakupiłam i otrzymałam autografy z dedykacją :). 



Opowiem pokrótce, jak to się stało, że Państwo Hutton założyli w Bala Muzeum poświęcone pamięci Lucy Maud Montgomery. 30 czerwca 1990r. Linda i Jack pobrali się w Muskoka, po czym udali się w podróż poślubną na Wyspę Księcia Edwarda. Było to marzenie Lindy, więc Jack przystał na tę propozycję, choć sam oczyma wyobraźni widział się raczej w czasie miodowego miesiąca w Paryżu niż na wschodzie Kanady. Jack nie czytał wcześniej „Ani z Zielonego Wzgórza”, co zostało szybko skorygowane po przybyciu na Wyspę. Linda znalazła w hotelu egzemplarz książki, który pożyczyła, aby móc wprowadzić Jacka w świat książkowego Avonlea. Czar książki i urok Wyspy Księcia Edwarda podziałały bez pudła – kiedy Linda czytała Jackowi o zdziwieniu pani Małgorzaty Linde, Jack połykał bakcyla – bakcyla, który przestawił jego świat do góry nogami. Kilka dni po powrocie do Bala, spacerując po okolicy, małżonkowie zobaczyli dom, który Lindzie skojarzył się z domami na Wyspie Księcia Edwarda. Dom był na sprzedaż i Linda pomyślała, że dom ten nadawałby się wyśmienicie na Muzeum (zarówno Linda, jak i Jack są pasjonatami historii). Po telefonie do agenta nieruchomości udało im się odwiedzić dom i stwierdzić, że dom potrzebuje wielu inwestycji – zbyt wielu, by miało sens urządzenie w nim Muzeum Historycznego Bala. W bibliotece natknęli się na list dr Mary Henley Rubio z Uniwersytetu w Guelph, która skontaktowała się z biblioteką poszukując informacji na temat wakacji Macdonaldów w Bala. Linda i Jack zadzwonili do profesor Rubio, ale ona już odnalazła intersujące ją kwestie w Dziennikach, które wówczas współedytowała z dr Elizabeth Waterson. Rubio powiedziała Jackowi i Lindzie, gdzie rodzina Maud spędziła wakacje oraz wspomniała, że posiłki były serwowane u niejakiej pani Pykes”. Kolejny telefon zmienił losy Lindy i Jacka – dom, który od 6 lat był wystawiony na sprzedaż, a który niedawno odwiedzili, jest domem Fanny Pike, domem, w którym Lucy Maud Montgomery jadła posiłki w 1922r. Linda i Jack zdecydowali się więc kupić ten potrzebujący sporych nakładów pracy i gotówki dom, aby przekształcić go w Muzeum i tak powstało dzieło ich życia – Muzeum w Bala ze wspomnieniami o Lucy Maud Montgomery.






Państwo Hutton wiedzieli, że przyjedziemy w sobotę 23 maja. Czekali już na nas i od razu zaprowadzili nas do pokoju, w którym znajduje się pianino. Jack usiadł przy nim i zaczął grać (a gra przepięknie!) Mazurek Dąbrowskiego”. Takiego powitania zupełnie się nie spodziewałam! Następnie zobaczyliśmy wspaniały dom dla lalek wzorowany na Zielonym Wzgórzu, w którego umeblowaniu bardzo pomogła Carolyn Collins (autorka m.in. Świątecznego skarbczyka Ani z Zielonego Wzgórza”). W pokoju tym znajdują się także różne rekwizyty w filmów, plakaty i lalki. 













Muzeum w Bala jest jednak przede wszystkim znane ze specjalnego programu, dzięki któremu odżywają sceny z książki. Nadia została więc przebrana za Anię i miała okazję doświadczyć kilku jej przygód – znalezienie myszy w sosie, podwieczorek z tragicznym skutkiem, farbowanie włosów itd. Zabawa była naprawdę wyśmienita! 












W Bala znajduje się też łódź z filmu, w której tonęła Megan Follows. To najprawdopodobniej już ostatni rok, kiedy można podziwiać tę łódź.






Poza tym Muzeum w Bala posiada srebrny serwis do herbaty, który LMM otrzymała jako prezent ślubny, sporo rekwizytów z filmów oraz ogromną kolekcję różnych edycji książek Montgomery po angielsku i w wielu innych językach. Linda i Jack nadal szukają ładnego rosyjskiego wydania. Być może ktoś z Was mógłby pomóc?  







Serwis, który należał do LMM












Oczywiście mówiąc o Bala nie można zapomnieć o tym, że efektem wakacji z 1922r.  jest powieść „Błękitny zamek” – jedyna powieść Lucy Maud Montgomery, której akcja nie rozgrywa się na Wyspie Księcia Edwarda, a we wzorowanej na Bala miejscowości Deerwood. Linda zaprosiła nas do swojego domu nad Jeziorem Muskoka i z dumą pokazywała stary kominek – Barney (Edward) Snaith miał w swoim domu na wyspie podobny okaz. Na Jeziorze Muskoka widać wiele zalesionych wysepek, wśród nich jest z pewnością i ta, na której Valancy (Joanna) znalazła szczęście i miłość u boku tajemniczego Barney’a, który okazał się wspanialszy od wszystkich wymarzonych adoratorów. 


"Dreaming"

Z całego serca dziękuję Lindzie i Jackowi za wspaniałą wizytę w Bala. Zapraszam gorąco do odwiedzenia ich strony internetowej: www.balasmuseum.com