środa, 24 października 2018

Noc w Muzeum


Noc z czwartku na piątek spędziłam w Muzeum Ani z Zielonego Wzgórza! Spałam w pokoju, który Maud nazywała „swoim pokoikiem”! Przede mną pięć innych osób dostąpiło tego honoru, więc było mi niezwykle miło znaleźć się w tak niewielkim gronie szczęśliwców. 

Dwa lata temu Pam wspomniała, że kiedykolwiek będę chciała, mogę zatrzymać się w Muzeum. Być może nie wiecie o tym, że Pam na stałe w nim mieszka. Na parterze po prawej stronie ma wydzieloną część prywatną, a na pierwszym piętrze jeden dodatkowy pokój, w którym zazwyczaj śpi w lecie. Skąd to zaproszenie Pam pomimo tego, że mam przecież Blue Moon i nie muszę zastanawiać się, gdzie spędzę noc? Otóż nasz dom zostaje zamknięty na zimę i po tym zdarzeniu nie mamy wody aż do maja. W ten sposób nie trzeba go ogrzewać w zimie, co byłoby dosyć kosztowne ze względu na niskie temperatury i szaleńcze wiatry. Dwa razy w roku odwiedza nas więc hydraulik i między tymi wizytami nie mogę właściwie mieszkać w Blue Moon. To znaczy mogę, jeśli zdecyduję się nie używać wody, co oczywiście byłoby trudne. Wiedząc o tym, Pam zapraszała mnie więc do siebie, gdybym kiedyś zapragnęła odwiedzić Wyspę między listopadem a majem. Kiedy wspomniałam jej, że rozważam jesienny przyjazd, Pam ponowiła zaproszenie, choć tym razem nie było problemu z wodą, gdyż hydraulik wstrzymywał się z wizytą wiedząc, że planuję przyjazd. Kiedy rozważałam wszystkie plusy i minusy przyjazdu (aż strach pomyśleć, że minusy mogły zwyciężyć i nie zobaczyłabym jesiennej Wyspy!), zadzwoniłam do Pam i zapytałam, czy mogłabym spędzić jedną noc w Muzeum... Pam odpowiedziała, że mogę spędzić tyle nocy, na ile mam ochotę i że mogę spać w pokoju .... MAUD!!! Oczywiście po stronie plusów wyrósł po tej rozmowie mega plus, a mój cudowny mąż powiedział, że po prostu muszę pojechać na Wyspę! 

Umówiłam się z Pam, że spędzę w Muzeum czwartkową noc, a wcześniej miałyśmy zjeść obiad w Blue Moon. Pam co prawda sugerowała restaurację w Summerside, ale szybko poszłyśmy na kompromis, bo pogoda była niezbyt ciekawa, a do Summerside mamy z Park Corner 30 minut drogi. Zresztą miałam zamrożone pierogi i krokiety, więc nie miałam z tym żadnej pracy (to miał być tydzień dla mnie, bez gotowania i zajmowania się potrzebami innych). Zjadłyśmy pyszny polski obiad, wypiłyśmy herbatkę z Polski (Pam uwielbia „Owocowe Love Story”) i zjadłyśmy z herbatką czekoladowe ciasto mojej produkcji. Pam opowiadała mi, że zazwyczaj coś się dzieje, kiedy ktoś śpi w tym pokoju w Srebrnym Gaju. Wiem, że niektórzy są bardzo wrażliwi, więc nie dziwiły mnie przytaczane przez Pam historie. Prawdę mówiąc było to tak wielkie dla mnie przeżycie, że nie dowierzałam, iż ma się to naprawdę stać. Nie wybiegałam w myślach w przyszłość, skupiając się jedynie na trwającej właśnie chwili. W końcu Pam wyszła, a ja miałam zjawić się w Muzeum po spakowaniu potrzebnych mi na noc rzeczy... Od tej chwili dopiero zaczęło do mnie dochodzić, że spędzę noc w pokoju, który L.M. Montgomery nazywała „swoim pokoikiem”. Zaczęło do mnie też dochodzić, że Maud spędziła w nim wiele ważnych nocy — noc po powrocie z Prince Albert, noce po śmierci babci, ostatnią panieńską noc, noce po pogrzebach bliskich, wiele nocy spędzonych na rozmowach ze Stellą, Clarą i Frederyką... Tak, ten pokój był świadkiem wielu istotnych momentów w życiu pisarki. Pakując rzeczy sięgnęłam po polskie wydanie „Ani z Zielonego Wzgórza”, które tak bardzo zmieniło moje losy. Gdyby ta książka nie pojawiła się kiedyś w moim życiu, nie miałabym teraz domu nad Jeziorem Lśniących Wód i pewnie nigdy nie odwiedziłabym Wyspy Księcia Edwarda... Gdyby nie ta książka, nie miałabym okazji spędzić nocy w pokoju słynnej pisarki. Czy wtedy, kiedy wraz z Anią przybyłam do Avonlea i zakochałam się w Wyspie, mogłam sobie wyobrazić, jak książka ta wpłynie na moje losy? Absolutnie nie... Od kilku lat czuję, że to wszystko mi się po prostu przytrafia — tu nie ma tak naprawdę jakichś wielkich planów. Na mojej drodze stawiani są pewni ludzie, żebym doświadczyła tego, co jest mi pisane. I mam wrażenie, że Maud ma w tym swój wielki udział... 

Wracając jednak do nocy w Muzeum... Moje podniecenie sięgało zenitu, kiedy podjechałam pod Srebrny Gaj. Zazwyczaj ciemne w nocy, a dziś oświetlone okn0 części muzealnej było znakiem, że jestem oczekiwana... Zostałam przywitana przez Pam, Pipę (pies Pam), CC i Boy Boy’a (koty) już w progu. Poszłyśmy od razu do pokoju Maud, gdzie zostawiłam swoje rzeczy przy rozkładanym łóżku, które Pam dla mnie przygotowała. Rozejrzałam się po słabo oświetlonym pokoju i przypomniała mi się moja pierwsza wizyta w Muzeum Ani z Zielonego Wzgórza... I znów chwila na refleksję... Czy to wszystko dzieje się naprawdę, czy też śnię (a miałam powody przypuszczać, że śnię, o czym napiszę w innym wpisie)... W rogu gablota z zawartością niebieskiej skrzyni z „Historynki”, pod ścianą komoda z domu cioci Emily z Malpeque, na ścianach zdjęcia... Ze zdjęcia postawionego na innej komodzie zerka uśmiechnięta Maud... Czy jest zadowolona, że tej nocy będę spała w jej pokoju? Że na kilka godzin moja energia połączy się z przeszłością i stanę się jej częścią? 
Pam zjawia się z hasłem do wifi, ale postanawiamy trochę pobuszować po domu. Idziemy na strych, gdzie podobno są jakieś pierwsze wydania... Na strychu jest ciemno, ale mamy latarkę, która oświetla zawartość różnych skrzyń. Znajdujemy jakieś książki, ale nie ma podpisów Maud. Pam nie daje za wygraną i idziemy do jej pokoju. Szuka w szufladach i znajdujemy różne ciekawe przedmioty... Robi się jednak późno, a ja muszę jeszcze zadzwonić do domu, żeby życzyć wszystkim dobrej nocy. Chcę też wstawić coś na Facebook — podzielić się moim doświadczeniem z innymi wielbicielami LMM.


Żegnam się z Pam i zamykam drzwi do pokoju Maud, a tej nocy mojej sypialni... Jest chłodno pomimo grzejnika, który Pam włączyła dla mnie kilka godzin wcześniej. To stary dom, w którym nocą skrzypią różne wspomnienia. Porywisty wiatr dmucha w szyby i uważnie przygląda się tej nowej mieszkance w starym domostwie Campbellów... Zastanawiam się, czy powinnam wyłączyć dwie starodawne lampy, czy spać z jedną włączoną... Zaczynam sobie przypominać opowiadane przez Pam historie i nagle uświadamiam sobie, że przecież i mnie może się tu coś przydarzyć tej nocy! A co, jeśli nie dam rady tu zasnąć?! 

Postanawiam być odważna i gaszę światło. W ciemności trafiam do łóżka i wtulam się w cieplutką pościel. Próbuję się wyciszyć i myśleć o szczęściu, które mnie spotkało... Zamykam oczy i jest mi już całkiem dobrze, kiedy nagle czuję, jakbym była w wielkim tłumie. Z każdej strony idą w moim kierunku ludzie. Jest ich cała masa. I ja w samym środku tego zgiełku. Ludzie są przyjaźni, ale idą w moją stronę... I nagle zaczynam się zastanawiać, co się dzieje i czy dam radę zasnąć... Kieruję moje myśli na inne tory i się powoli relaksuję... Udaje mi się zasnąć. Śpię dobrze, choć kilka razy się budzę. O świcie budzi mnie zapach — wanilia! Czuję go bardzo wyraźnie przez kilka minut. Przychodzi mi od razu na myśl Frederyka, która świetnie gotowała i piekła. Na pograniczu snu i jawy zaczynam widzieć obrazy z TAMTYCH lat. Maud i Frederyka w swoich długich sukniach opowiadają sobie coś szeptem, po czym wybuchają śmiechem. Maud stroi się przed lustrem, a wujek John Campbell przynosi jej wałki do włosów (ale nie współczesne!)... Obrazy są wyraźne, a ja jestem obserwatorką... Poranna szarość delikatnie wkrada się przez nieszczelne okno... Z każdą minutą robi się jaśniej, a obrazy bledną. Nie wstaję z łóżka jeszcze przez jakieś pół godziny. Próbuję odgadnąć, co Maud czuła budząc się w tym pokoju 5 lipca 1911r., w dniu swojego ślubu. Myślę o nocach spędzonych na ważnych rozmowach z kuzynkami... I o smutku, który jej towarzyszył, kiedy wracała do Srebrnego Gaju po śmierci najpierw wujka Johna, a później ukochanej Frederyki i cioci Annie. 

Zjawia się Pam i pyta, jak przeszła mi noc. Opowiadam jej o tłumie ludzi, o obrazach, o śmiechu i zapachu wanilii. Pam słucha z wielkim zainteresowaniem i uwagą. Od razu ma swoją interpretację tłumu. Uważa, że przodkowie przyszli mi podziękować za to, co robię dla Srebrnego Gaju. Mówimy o wanilii i Pam postanawia poszukać, co to może znaczyć. Znajduje jakieś wzmianki o aniołach... Dzwoni George, brat Pam, który jest właśnie w Montrealu w drodze do Chin. Chce wiedzieć, co działo się w nocy, więc mu opowiadam. Wszyscy zdają się być podekscytowani moimi opowieściami. I jest jeszcze coś... Ale to zachowam dla samej siebie...

Pam zaprasza mnie na śniadanie. Próbuję odmówić, bo przecież mam dom po drugiej stronie jeziora, ale Pam nalega. Muszę zjeść przy stole, przy którym jadała L.M. Montgomery, przy którym odbyło się wesele pisarki i przy którym usiadło 13 osób w 1918r., z których aż 3 zmarły w przeciągu sześciu miesięcy. I choć nie jestem głodna, zasiadam do śniadania, bo rozumiem, że to część mojego doświadczenia. Herbatkę piję z filiżanki cioci Emily, którą Pam wyjmuje z gabloty. Talerz jest nowszy. Należał do zastawy jej mamy — Ruth Montgomery Campbell. Ruth dorastała w Srebrnym Nowiu, była wnuczką cioci Emily Macneill Montgomery. Pam i George są więc spokrewnieni z Maud zarówno ze strony Macneill, jak i Montgomery (mąż cioci Emily był kuzynem Hugh Johna Montgomery, ojca Maud. Ciocia Emily była siostrą matki. Ukochana ciocia Annie była również siostrą matki LMM Clary).Przy śniadaniu odkrywany nowe skarby. „Ania ze Złotego Brzegu” podarowana rodzinie przez Maud i "Ania z Szumiących Topoli" podpisana przez pisarkę z dedykacją  dla Jima zapewniającą o miłości cioci Maud... Ciocia Maud tak pokierowała sprawami, że biedny Jim, ojciec Pam, został na farmie w Park Corner, choć chciał zostać bankierem. Ciocia Maud kochała bowiem Srebrny Gaj i nie mogła znieść myśli, że mogłby on przejść w obce ręce. Jim, a następnie George i Pam wspierając swoją matkę Ruth wypełniają od wielu dekad wolę sławnej pisarki. Dzięki ich ciężkiej pracy ten ukochany przez Maud dom jest nadal w rodzinie Campbellów, w rodzinie, w której Maud miała w cioci Annie drugą matkę, a w kuzynostwie przyjaciół. W rodzinie, z której wyszło określenie „rodu Józefa” (określenie pierwszy raz użyte przez Frederykę). 
Książka kucharska Frederyki

Książka kucharska FrederykiSrebrny Gaj na zdjęciu LMM

W 2016r. kupiłam dom nad Jeziorem Lśniących Wód. Przywiozłam wówczas moje polskie Anie na Wyspę. Kiedy podczas tej pamiętnej pierwszej wichury w październiku 2016r. Pam przyszła do nas na obiad, poprosiłam ją o dedykację w „Ani z Zielonego Wzgórza”. Pam napisała wtedy, że jestem z „rodu Józefa”... Po nocy w Muzeum poczułam się godna tego tytułu... 


Clara (Cade) Campbell
Stella Campbell

Frederyka Campbell20 komentarzy:

 1. Stałaś się częścią historii domu tak ukochanego przez Maud...

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałaś Bernadko niezwykłą metafizyczną noc . To że ujrzałaś Maud i Fryderykę ,to musi być nagroda . Sam doświadczałem podobnych wizji . Wracałem o zmierzchu od Babci , nagle na polnej drodze mym oczom ukazał się mężczyzna , straszy lekko przygarbiony , ubrany tak jak zazwyczaj chodzą starsi mężczyźni , marynarka i czapka z daszkiem . Nawet chciałem powiedzieć Dobry wieczór , sądząc że jest to ktoś ze znanych mi ludzi , przyśpieszyłem kroku ,aby się przywitam i zaledwie powiedziałem Dobry... a on rozpłynął się jak we mgle , a ja zszokowany tym wydarzeniem wróciłem do domu , w domu nikt mi nie uwierzył , jedynie Babcia które również doświadczała takich zdarzeń . To takie moje krótkie nawiązanie do Twojego wpisu Bernadko . Serdecznie Cię
  pozdrawiam i dziękuje za twój niesamowity wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krzysiu, wierze, ze moglo Ci sie cos takiego zdarzyc i rozumiem, jaki wywolalo to szok... Jak widac, czasem swiat realny i ten mniej realny przenikaja sie i wowczas dzieja sie rzeczy, ktore trudno wyjasnic.

   Pozdrawiam Cie goraco!

   Usuń
  2. Dziękuję Bernadko! Zgadzam się z Tobą , również gorąco Cię pozdrawiam !

   Usuń
 3. Aż mam gęsią skórkę.. to co Pani przeżyła jest niesamowite. Jest Pani częścią tej wyspy,zasługuje pani na to bardzej niż ktokolwiek inny. Ściskam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje za ten przemily komentarz :) Rowniez sciskam i przesylam gorace pozdrowienia!

   Usuń
 4. Twoją historię można by spokojnie dołączyć do zbioru opowiadań Maud "Biała Magia"... Ja na pewno nie zmrużyłabym oka. Chyba nawet za dnia wyobraźnia widziałaby w lustrze różne rzeczy... Szalenie się cieszę, że dostąpiłaś takiego zaszczytu. Tylko ludzie z "rodu Józefa" zasługują na to, żeby tam spać. :) Tak sobie myślę, że pewnego dnia wypróbujemy razem jakiś przepis z książki Frederyki. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam Cie za slowo Anetko! To byla naprawde pamietna noc... Jak dobrze miec przyjaciol na Wyspie, ktorzy umozliwiaja mi przezycie takich doswiadczen...

   Pozdrowienia dla Ciebie, Mamy i innych domownikow :)

   Usuń
 5. "To stary dom, w którym nocą skrzypią różne wspomnienia. Porywisty wiatr dmucha w szyby i uważnie przygląda się tej nowej mieszkance w starym domostwie Campbellów... " Urzekły mnie te słowa, ich niezwykłe piękno. Zupełnie, jakby wypowiedziała je sama Ania Shirley...
  Przeżycia niezwykłe, zadziałał swoisty "genius loci" - wszystkie dobre energie pozostawione przez Maud i Frederikę - nawiasem mówiąc, jaką ona ma piękną twarz! Stella jest wprawdzie jeszcze ładniejsza, ale to Frederika przykuła moją uwagę - ileż łagodności, dobroci i ciepła bije z jej spojrzenia!
  Bernadko, Ty JESTEŚ częścią rodziny Maud. Wszystko, co Cię spotyka "w tym temacie" jest tak wymowne i jednoznaczne, że nie można mieć najmniejszych wątpliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak sie ciesze, ze Ci sie podobal ten wpis i masz racje, ze Frederyka ma w sobie jakis blask... Jaka szkoda, ze tak wczesnie zmarla. Po jej smierci prawie kazdego roku LMM odnotowywala w Dzienniku rocznice jej smierci. Byla tez przy jej lozu smierci.

   Czuje mocna lacznosc z Maud od 2013r. Dokladnie od dnia, kiedy poznalam Roberta Montgomery i odwiedzilam Zloty Brzeg, kiedy byl jeszcze Muzeum. Pamietam, ze wowczas rozwazalam kupno Muzeum - dokladnie mam w pamieci plaze Branders Pond, biegajaca po niej Nadie i mnie zadumana. Czulam, ze Maud by sobie tego zyczyla. Jednak moj maz absolutnie nie uwazal, ze to dobry pomysl i moj zdrowy rozsadek musial sie z nim zgodzic. Szkoda, ze Zloty Brzeg nie funkcjonuje nadal jako Muzeum...

   Pozdrawiam Cie goraco!

   Usuń
 6. Niesamowity wpis! Ten dreszcz, ktory pojawił się podczas czytania, czuję do tej pory, a Twoje przeżycia chyba zapamiętam na zawsze...
  Cudowna noc, i tak blisko Maud i postacie z Jej świata. Bernardko, dziękuję, że podzieliłaś się z nami tymi wspaniałościami, dzięki Tobie wszystko co związane z Wyspą, Maud, jej bliskimi jest jak najpiękniejsza opowieść.... I ja czuję tu klimat Maud :)))
  Najserdeczniejsze pozdrowienia, Ania W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje za ten komentarz Aniu! Wlozylam w ten wpis duzo serca, a opisalam to wszystko, aby moc wracac do tej pamietnej nocy i moc na nowo to przezywac. Ciesze sie, ze i u Ciebie wywolal ten wpis dreszcz...

   Pozdrawiam Cie bardzo goraco!

   Usuń
 7. (...) Na pograniczu snu i jawy zaczynam widzieć obrazy z TAMTYCH lat. Maud i Frederyka w swoich długich sukniach opowiadają sobie coś szeptem, po czym wybuchają śmiechem. Maud stroi się przed lustrem, a wujek John Campbell przynosi jej wałki do włosów (ale nie współczesne!)... Obrazy są wyraźne, a ja jestem obserwatorką... Poranna szarość delikatnie wkrada się przez nieszczelne okno... Z każdą minutą robi się jaśniej, a obrazy bledną. (...) Jakże plastycznie opisujesz swoje szczęście. Przenikło ono i mnie i za to Ci dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje Elu! Wspaniale, ze poczulas to wszystko razem ze mna. Niby daleko, ale mozna czasem odczuc cos na odleglosc, prawda?

   Serdecznie pozdrawiam!

   Usuń
 8. to wszystko co tu opisałaś i jak opisałaś to - magia. dziękuję bardzo, masz duży talent do pisania do marzeń do życia :) asia

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniale się to czyta! Bardzo plastyczne i niesamowite, aż dostałam gęsiej skórki. Piękne! Takie przeżycie,niemal duchowe, którego nie da się zapomnieć...

  OdpowiedzUsuń
 10. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń